RUSKO CHCE BLOKOVAT BITCOIN


Dle zprávy agentury Reuters, Sergej Shvetsov - první náměstek guvernéra centrální banky Ruska (CBR) dnes uvedl, že Rusko bude blokovat přístup k webovým stránkám, které nabízejí kryptoměny jako je Bitcoin.

Může to být pochybný nástroj

Zástupce centrální banky dnes ve svém projevu na konferenci o finančních trzích, poukázal na „pochybnou“ povahu Bitcoinu, jako investičního nástroje pro drobné investory. Uvedl: "Nemůžeme stát stranou. Nemůžeme dát přímý a snadný přístup k těmto pochybným nástrojům pro maloobchodní (investory)".

Jejich zákaz nemá smysl, stačí regulace

Připomínky náměstka guvernéra Centrální banky jsou rozdílné od těch, které nabídl ruský ministr financí Anton Siluanov minulý měsíc. Ve svém projevu na finančním fóru v Moskvě ministr Siluanov vyzval ruskou vládu, aby akceptovala realitu, že kryptoměny prostupují do společnosti. „Jejich zákaz nemá smysl, je třeba je regulovat,“ uvedl ruský ministr financí.

Ovšem podle centrálního bankéře, blokování má chránit každodenní maloobchodní investory proti volatilitě Bitcoinu. "Myslíme si, že pro naše občany i pro podniky, sebou nese využití takových kryptoměn nepřiměřené vysoké rizika", uvedl bankéř.

Na začátku roku 2016, byly Bitstamp a BTC-e dočasně zablokované ruským regulátorem telekomunikací, uvedení domén v blacklistu sdíleného všemi ruskými ISP.

Regulátor telecomu, ruský Roskomnadzor, také zablokoval v roce 2015 přístup k více webovým stránkám Bitcoinu, v očekávání legislativního zákazu Bitcoinu, který nikdy nebyl povolen. Blokování zvrátil ruský soud. V září 2016, zablokoval regulátor přístup k populárním peer-to-peer, Bitcoinové obchodní platformy LocalBitcoins.

Nové komentáře Shvetsova, týkající se postojů centrální banky ke kryptoměním, se shodují s podobným nedávným prohlášením ruského náměstka ministra financí Alexej Moiseeva. V televizním rozhovoru v srpnu, přirovnal Moiseev kryptoměnové investice s finanční pyramidou. Náměstek také poukázal na to, že regulace by umožnila „pouze kvalifikovaným investorům kupovat a prodávat [Bitcoin]“v zemi.

Zdroj: CryptoCoinsNews

Všechny novinky
Archiv