O trhu kryptoměn

Co se zatím událo? A co bude dál?

První kryptoměna na světě bitcoin spatřila světlo světa roku 2009. Stalo se tak prostřednictvím anonymně vydaného dokumentu „Bitcoin P2P e-cash pape.“ Krátce na to navazovala první transakce vůbec. Odesílatelem byl Satoši Nakamoto (je to jméno nebo pseudonym osoby nebo skupiny, která navrhla a vytvořila protokol pro bitcoin a potřebný software). Jízda mohla začít. Jelikož čtete tyto řádky, nejspíše jste ji nezažil/a na vlastní kůži. Nevadí. Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější, co nejzajímavějšího se ve světě bitcoinu a ostatních digitálních platidel za posledních 9 let stalo.

Milníky na trhu s bitcoinem

Začneme pěkně zostra tím nejzajímavějším. Cenou. Uváděcí kurz bitcoinu vůči dolaru byl v dnešním měřítku opravdu směšný. Za jeden dolar jste v roce 2009 dostali 1309 bitcoinů (BTC). Poměr směny však rychle nabral drasticky jiný směr. Kolik dolarů jste dostali za 1 bitcoin v následujících letech?

  • 1$ - únor 2011

  • 100$ - duben 2013

  • 1 000$ - listopad 2013, hned v prosinci však cena spadla o 70%

  • 10 000$ - listopad 2017

  • 19 891$ - prosinec 2017, zatím nejvyšší dosažený milník pro BTC

  • 7 502$ - červen 2018, současná cena po poslední korekci

S rostoucí cenou jde ruku v ruce i obchodovaný objem bitcoinu a dalších kryptoměn. V roce 2013 byla velikost trhu s bitcoinem 1 000 000 000$. V současnosti (červen 2018) je to cca 100x více. Mohutných 114 miliard dolarů. Raketový růst ceny přispěl k popularitě kryptoměn mezi burzami a technologickými startupy. První burzou, na které se obchodovalo s bitcoinem, byla v roce 2009 New Liberty standard. Dnes je jich více než 500. Celkový počet osob či firem obchodujících s kryptoměnami je pak odhadován na 50 000 000. Tato masa uživatelů rozhodně nezůstává jen u bitcoinu. Kryptoměn je na světě již několik tisíc. Na řádcích níže vám představíme některé z těch nejoblíbenějších vůbec.

První burzou, na které se obchodovalo s bitcoinem, byla v roce 2009 burza New Liberty standard. Dnes je jich více než 500. Celkový počet osob či firem obchodujících s kryptoměnami je pak odhadován na 50 000 000.

Populární kryptoměny kromě bitcoinu

kryptoměna litecoin

Litecoin

Je tu s námi již od roku 2011. Oproti bitcoinu je jeho síť schopná potvrzovat transakce (což fakticky znamená jeho „těžbu“) až 4x rychleji. Těžba je pak na rozdíl od bitcoinu, který dává zabrat zejména procesorům GPU, náročná na výkon pamětí.

kryptoměna ethereum

Ethereum

Není kryptoměnou v pravém slova smyslu. Vzniklo v roce 2015 jako prostředek pro zpracování decentralizovaných kontraktů. Jeho blockchain je skvělou platformou k vývoji decentralizovaných aplikací.

kryptoměna ripple

Ripple

Kryptoměna zrozená v roce 2012. Na rozdíl od svých vrstevníků je centralizovaná. Vznikla čistě za účelem urychlit transakce mezi entitami v uzavřeném systému. Transakci mezi dvěma bankami zvládne provést za neuvěřitelných 6 vteřin.

kryptoměna monero

Monero

Je od roku 2014 až do současnosti tou skutečně nejanonymnější měnou vůbec. Na rozdíl od bitcoinu nejsou adresy jejích peněženek nikdy vystaveny očím celé sítě.

kryptoměna dash

Dash

Je  rychlejší a anonymnější verze bitcoinu vytvořená taktéž v plodném roce 2015. Její nespornou výhodou je fakt, že se prostřednictvím transakcí automaticky financuje její další vývoj.

Tisíce příležitostí

Co skýtá bitcoinu a kryptoměnám budoucnost? Většina odborníků je přesvědčena, že trh nedosáhl svého skutečného potenciálu. V následujících letech se tak zřejmě dočkáme několika dalších prudkých růstů. Na základě dosavadního vývoje by měla rostoucí poptávka po bitcoinu vyhnat cenu v roce 2021 až na závratných 100 000$. Ostatní měny se pak samozřejmě svezou na vrchol společně s ním.

predikce kurzu bitcoinu

Rozmach počtu kryptoměn a vysoká volatilita kurzů však vytváří příležitosti i pro investory, kteří nechtějí čekat až do roku 2021. Pro běžného smrtelníka představuje 1000 různých investičních příležitostí na 500 různých burzách zmatek. Pro profesionály je to však obrovská příležitost. Kurzy kryptoměn se rychle vyvíjejí. Zkušený obchodník je tak během několika dnů schopný dosáhnout výnosů v řádu desítek procent. Zvláště pak, když si zároveň s obchodem může kryptoměny i sám těžit.